Tervis ja ohutus
Väikelaps ja lemmikloom – müüdid ja vastused (0)
Lapsed ja lemmikloomad tunduvad olevat sama nunnud ja armsad, aga kas nad sobivad ka kokku? Loomaarst, ema ja koerakasvataja Kaie Päike heitis valgust nendel teemadel ringlevatele müütidele.
Koer ei hammusta kunagi väikelast.
Koer on loom ja mõnikord ettearvamatu käitumisega. Kui tal pole positiivseid kogemusi väikelapsega, võib lapse käitumine tunduda loomale kummalisena ning võib-olla ka ründavana. Väikelaps võib teha järske liigutusi, mis koera ehmatavad ja nii võib kena kutsu ennast oletatava rünnaku eest kaitsta last puredes.
Koera keelel on üheksa ravimit.
Koera keelel võib olla erinevaid haigustekitajaid, sest ta lakub ja närib rohkem, kui me ette oskame kujutada. Kindlasti ei tohi loomal lasta lakkuda enda ega inimeste haavu.
Kass võib magada lapse voodis.
Hügieeni seisukohast, kui kassile on antud ussirohtu ja nahale pandud kirbutõrje, võib ta magada lapse voodil, aga parem kui see toimuks täiskasvanu järelvalve all.
Kindlasti ei soovita jätta imikut kassiga kahekesi, laps võiks olla vähemalt paar aastat vana, et osata loomaga käituda ning ka piisavalt tugev, et kui loom juhtubki mingil põhjusel oma küüsi ja hambaid kasutama, siis saab laps ennast mingilgi määral kaitsta. On kasse keda saab rohkem usaldada ja kasse keda vähem.
Kass on lapse mänguasi.
Kassi väikelapse ega beebi mängukaaslaseks jätta ei tohi. Lapse haare on tugev ja ta võib karvadest mänguhoos kinni rabada ning loomale haiget teha. Kiisu on ikkagi väike tiiger ja kaitseb ennast hammaste ja küüntega. Koos lapsega on hea kiisule pai teha, lapsele emotsioone pakkuda, kuid järelvalve peab olema.
Lemmikloom on lapsehoidja
Neljajalgne ja laps võivad kenasti sõbrustada, kuid nende suhe vajab juhtimist. Kindlasti saab käia lapsevankri ja koeraga jalutamas, õpetada lapsele, kus loom sööb ja et vaja on sõbra eest hoolt kanda. Kuid vastutus jääb ikka ja ainult lapsevanematele. Samuti saab koos lapsega võtta lemmiku mängu, paitada ja rääkida, kuid mitte jätta last looma hoolde. Samas peab mainima, et vanem kui paariaastane laps oskab loomaga kenasti käituda, paremini kui hirmunud täiskasvanu, kellel kogemusi napib.
Kui beebi tuleb majja, peab lemmikust loobuma
Kindlasti ei pea lemmikust loobuma, kui laps pole just allergiline – siis võib tõesti selline vajadus tekkida. Kuigi uuringud on näidanud just seda, et neil lastel kes kasvavad koos lemmikloomadega, on vähem allergiaid.
Enamasti tuleb beebi sündides õpetada lemmikule uued reeglid ja kõik laabub. Kindlasti elab peredes ettearvamatu käitumisega või lärmakaid koeri-kasse, nende puhul tuleb veidi rohkem vaeva näha ning koeraga saab abi koertetreeneri poole pöördudes, et imiku ja lemmiku päevad sujuksid rõõmsas rahulolus. Ka võtavad loomad uue pereliikme tavaliselt omaks, eriti koertele meenutab imik kutsikat.
Loom on eelkõige ohuallikas lapsele
Selle müüdi juures tuleb meeles pidada, et jah, oht on olemas – kuid eelkõige on lemmik lapsele emotsioonide allikas, aitab kasvada empaatilisemaks ja lisab elule värve. Enamus lapsi soovib ju endale lemmikut. Suur kari vajab vaid tugevat juhti, siis on kõigil hea olla.
Las laps teeb kiisule pai
Tänaval võõrast peremeheta kassi silitades tuleb silmas pidada ka mõningaid nähtamatuid ohte, mida lemmikud võivad kanda. Kassid kes pole regulaarselt saanud ussirohtu võivad olla nakatunud sooleussidega ning solkmed võivad pesemata käte kaudu kanduda ka inimesele. Seega oleks soovitav pärast kokkupuudet sellise loomaga pesta kohe käed. Ka on oht saada kassidelt naha seenhaigust, mis on küll ravitav, kuid ravi võib olla tüütu ja pikaldane.
Tekst Inkari Lindve
Foto: erakogu