Päevakaja
Raamatu ja roosi päev Tartus 2017 (0)
„Tere, kas teie poes ei olegi kirjanikud Keränen ja Contra täna kell 11,“ puristas Netiemme ajakirjanik Tartu Kaubamaja Apollo müüjale oma küsimuse, kui kohe hakkas kell 11 saama. Kuupäev oli 23.04.2017. Selgus, et suures raamatupäeva tuhinas olid netiemmel kellaajad segi läinud ja veel üsna tühi pood ootas päevaprogrammi algust.
Ja poole kaheteistkümne ajal saabusid mustades erksate logidega särkides Lõuna-Eesti kaks sõpra ja kirjanikku. Raamatu ja roosi päeva puhul vahetati iga roosi vastu raamat. Jagatavaid teoseid toodi päeva jooksul ka juurde. „Ja kust ma selle roosi saan,“ küsis endale meelepärase raamatu leidnud proua. Kaubamajas asub kaks lillepoodi ning enne ühteteist juba oli ostetud roose, teatega et vaja minna nendega raamatupoodi. Raamatupoe läheduses kõndis kella kaheteistkümne ajal ka roorikorviga noormees, kes möödujatele roose jagas. Mõned roosid toodi raamatupoodi, mõned rändasid edasi. Üsna kiiresti täitusid paar vaasi ja varsti toodi letile suuremaid nõusid.
Müügiks olid letile toodud Keräneni lasteraamatud ja Contralt näiteks „Minu Läti“. Viimase lasteraamat “Presidendi suur saladus”, see sai ka koju toodud. Kohe hakkame lugema!!!
Selgus, et üks kirjanikest oli püüdnud eesti filoloogiasse sisse saada aga ei saanud ning teine võeti vastu ilma konkursita. Nii jäigi ühele ülikool suletuks. Kes kirjutab Netiemmele sõnumi, saab teada õige vastuse!
Tartlaste hulgas väisasid raamatupoodi ja ostsid Keräneni raamatu ka tallinnlased. Triin ja tema poeg Richard. „Oleme koos lugenud kõiki Mika Keräneni raamatuid ning käinud Draamateatris ka lavastusi vaatamas,“ rääkis Triin Asi Netiemmele.
Ajalugu
Raamatu ja roosi päev (ka rahvusvaheline raamatu ja autoriõiguste päev) on 23. aprillil tähistatav raamatupüha. Eri maades on sel erinev nimi ja tähendus.
Kataloonias on 23. aprill kui Püha Jüri päev olnud juba 1436. aastast ka "roosipäev", mil armsamad kinke vahetavad, sarnaselt tänapäeval levinud valentinipäevaga. Raamatu ja roosi päevaks muutus see 1920. aastatel. Eri andmeil kas 1923. või 1926. aastal vahetati Kataloonias sel päeval esmakordselt raamatuid. Teise versiooni kohaselt pärineb püha idee Barcelona raamatukaupmehelt, kes raamatumüügi tõstmiseks leiutas uue kombe: sel päeval kinkigu iga mees naisele roos ja naine mehele raamat.
15. novembril 1995 kuulutas UNESCO 23. aprilli rahvusvaheliseks raamatu ja autoriõiguste päevaks (World Book and Copyright Day või International Day of the Book, resolutsioon nr 3.18).
Tänapäeval toimuvad maailmas mitmel pool 23. aprillil raamatulaadad või muud kirjandusüritused. Hispaanias loetakse kahepäevasel lugemismaratonil ette Miguel de Cervantese raamat "Don Quijote" ning Alcalá de Henareses annab Hispaania kuningas üle Miguel de Cervantese auhinna. Suurbritannias ja Iirimaal tähistatakse raamatupäeva märtsi esimesel neljapäeval, et see ei langeks koolides lihavõttevaheajale. Rootsis on püha nimeks Världsbokdagen ("maailma raamatupäev"), 2000. ja 2011. aastal tõsteti see lihavõtete vältimiseks 13. aprillile.
23. aprill on tähtis ka kirjandusloos. Tuntud autoritest sündisid sel päeval Maurice Druon, Vladimir Nabokov, Manuel Mejía Vallejo ja Halldór Laxness, surid aga Miguel de Cervantes, Inca Garcilaso de la Vega ja William Shakespeare (kõik kolm 1616. aastal).
Eestisse jõudis raamatu ja roosi päeva tava 1998. aastal. Muuhulgas tähistatakse seda Tartu kirjandusfestival Prima Vista raames. /allikas wikipeedia/
Tekst: Inkari Lindve
Fotod: Indrek Lelumees